© 2008. Matulay Dávid

     

    Miért használjunk mérőkészüléket mérőgép vagy más hagyományos mérőeszköz helyett?
     

    A mérőkészülék minimalizálja az emberi tévedés lehetőségét, nem kizárólag értő kezekben működik megfelelően. Ráadásul az elkészítésének ára töredéke egy mérőgép árának. Leegyszerűsíti a mérési folyamatot és gyors eredményeket szolgáltat gyártás közben. Szabadfelület alakját is egyszerűen lehet ellenőrizni.
    Érdemes alaposan átnézni az alkatrészrajzot és olyan méreteket kijelölni, melyek gyorsan és pontosan ellenőrizhetők. Természetesen erre nincs lehetőség, ha a rajzon már meghatározták a kritikus méreteket és a vevő ragaszkodik ezek rendszeres ellenőrzéséhez. Figyelembe kell venni a rajzon megadott bázisokat, hiszen a mérőkészüléken is ezek fogják meghatározni alkatrészünk helyzetét és alakját, deformációját!
    El kell dönteni, hogyan, mivel és milyen időközönként akarjuk mérni a kijelölt tűréseket! Ha nem szükségesek számszerű mérési adatok, elegendő attributív idomszeres ellenőrzés. Tehát a termék megfelő-e vagy nem. Ha nem elég a minősítéses eljárás, jöhet a mérőórás mérés. Ebben már rengeteg fantázia van, mivel a jobb mérőórákat össze lehet kötni számítógéppel, melyen egy elemző szoftver segítségével gyorsan kiértékelhetjük a gyártási folyamatot. A mérési eredményeket egyszerre, akár egy lábpedál segítségével is bevihetjük spc szoftverünkbe. Így gyerekjáték a mérés. Pontos adatokat kapunk és számítógépes segítséggel a bonyolultabb tűrések is gyorsan kiszámításra kerülnek...
    A mérőkészülékek másik fajtáját mérőgépeken használják az alkatrészek gyors pozícionálására. Segítségükkel könnyű reprodukálni a mérést és talán nem vérzik el a mérőszobai legénység egy R&R vizsgálaton.

    Az általam tervezett mérőkészülékeket rövid határidővel legyártatom és teljes mérési jegyzőkönyvet mellékelek azok rajzi megfelelőségéről. Bemérésüket, beállításukat természetesen én végzem...